Přeskočit na obsah
Úvod » Tipy kam na výlet v Českosaském Švýcarsku

Tipy kam na výlet v Českosaském Švýcarsku

Chalupa u Šímů má v Arnolticích skvělou polohu pro vaše výlety. Můžete se od ní vydat do krásných míst Českého Švýcarska, ale také sousedního Saského Švýcarska. K mnohým se dostanete pohodlně i pěšky. Čeká vás krajina plná skalních roklí, vyhlídek. Budete se kochat majestátem pískovcových měst a skalních stěn. Národní park se pyšní nádhernými lesy a průzračnými bystřinami. Nabízí se pro vás svět plný krásných tajemství. Níže vám představujeme zajímavé tipy kam na výlet v okruhu 20 km od chalupy. Spousty z nich se nachází v těsné blízkosti chalupy.

Vyhlídka Belveder

Od chalupy se můžete pěšky vydat na zhruba 4 kilometry vzdálenou vyhlídku Belveder. Nachází se na 180 m vysoké pískovcové skále. Prochází tudy červená turistická značka. Vyhlídku tvoří terasa se salla terenou. Čeká vás úchvatný výhled do údolí Labe se skalnatým zalesněným břehem.

Rozhledna Růženka

Pouhé čtyři kilometry půjdete i k Rozhledně Růženka na Pastevním vrchu (402 m n. m.) v obci Růžová. Je vysoká 6 m, je postavena z betonu a tvarem připomíná návrh Kaplického knihovny ve tvaru chobotnice. Těšte se na vynikající kruhový výhled do všech stran.

Dolský mlýn

Výlet k pozůstatkům Dolského mlýna by ve vašem putování neměl chybět. Najdete ho na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, 3 km od Jetřichovic. Kouzelné torzo se stalo filmovým místem. Vzpomenete si tu na Pyšnou princeznu. Upoutá vás i 180 let starý královský smrk.

DOMINANTA čESKÉHO šVÝCARSKA

Pravčická brána

Zhruba 7 km od chalupy máte na dosah největší skalní most Evropy. Tak se často označuje proslulá Pravčická brána. V areálu kolem ní je řada značených vyhlídek, odkud jsou fascinující pohledy nejen na tento nádherný skalní most, ale i do okolí. Například na  zámeček Sokolí hnízdo.

Kamenická vyhlídka

Nedaleko Dolského mlýna (1 km) se můžete zastavit na Kamenické vyhlídce v blízkosti obce Kamenická stráň nad řekou Kamenicí. Vede tam odbočka z naučné stezky Růžová. Na skálu se dostanete pěšinkou, nahoře vás potěší nejen pěkný výhled, ale i lavička.m.

Děčínský zámek

V Děčíně si rozhodně nenechte ujít nádherně zrenovovaný Děčínský zámek, který stojí na skalním ostrohu na řekou Labe. Víte, že dříve zdejší zámek okupovala ruská armáda? Naštěstí už jsou pryč a zámek se podařilo kompletně zrekonstruovat.

Skalní hrad Šaunštejn

Z Vysoké Lípy u Jetřichovic se můžete vydat k pozůstatkům skalního hrádku Šaunštejn. Kdysi se tu ukrývali lupiči a loupežníci, proto se mu říká Loupežný hrádek. Pokud vám nic nedělají výšky, dostanete se tam po žebřících a lávkách. Z mostů na skále jsou neopakovatelné výhledy.

DOMINANTA čESKÉHO šVÝCARSKA

Soutěsky ve Hřensku

Určitě si nenecháte ujít největší atrakci Národního parku České Švýcarsko – Soutěsky Hřensko. Cesta k nim vede podél řeky skalami a skalními tunely přes lávky. Edmundovu soutěsku (Tichou) i Divokou soutěsku absolvujete okouzlující plavbou na pramicích s vtipným převozníkem.

Rozhledna Janov

Nad Janovem se na Janovském vrchu tyčí 30 m vysoká telekomunikační věž, na kterou můžete vystoupat. Slouží totiž jako volně přístupná rozhledna. Uvidíte z ní panorama Českosaského Švýcarska, vrcholky Lužických hor nebo třeba Ještěd.

Větrný mlýn v Janově

Janov, vzdálený pouhé 4 km od Arnoltic, má i zvláštní raritu. Jednak je to větrný mlýn holandského typu, který si zvenčí můžete prohlédnout, ale hlavně rybníček. Slouží jako místo odpočinku a zvláštní je tím, že přes celou vodní plochu vede dřevěná lávka.

Osada Kamenická stráň

Malebná osada Kamenická stráň se nachází 1km nad Dolským mlýnem, přibližně 3 km do Růžové. Památková zóna se souborem historických podstávkových stavení stojí rozhodně za návštěvu.

DOMINANTA čESKÉHO šVÝCARSKA

Jetřichovické vyhlídky

Kdo by nechtěl navštívit Jetřichovické vyhlídky. Po jedné z nejhezčích turistických tras v Českém Švýcarsku navštívíte 3 krásné vyhlídky. Nejznámější je Mariina vyhlídky, následuje Vilemína stěna a dechberoucí Rudolfův Kámen. Připravte se na stoupání.

Za krásami Saského Švýcarska

Schrammstein

Nedaleko hranic mezi Schmilkou a Bad Schandau se nachází skalní útvar Schrammstein neboli Zjizvené skály. K vyhlídce se vydáte z parkoviště v obci Ostrau. Cesta je adrenalinová, ale odměnou vám budou pohledy na řadu skalních útvarů a bloků i na hluboký kaňon Labe.

Pevnost Königstein

Na levém břehu Labe, 15 km od hraničního přechodu ve Hřensku můžete navštívit největší vojenskou pevnost v Evropě. Trasa podél hradeb je dlouhá přes dva kilometry a nabízí pěkné výhledy. Na skalní plošině si prohlédnete několik objektů a Muzeum světových válek.

Stolová hora Pfaffenstein

Zhruba 15 km od přechodu Hřensko – Schmilka si můžete dopřát dobrodružný výstup na stolovou horu Pfaffenstein. Část cesty vede po kovových schodech a žebřících. V cíli vás čekají krásné pohledy na oblast Labských pískovců, německé vrcholy. Je tu i rozhledna.

DOMINANTA SASKÉHO ŠVÝCARSKA

Skalní most Bastei

Poznat můžete i místa v Saském Švýcarsku. Například kouzelné místo Bastei. Dojedete do obce Kurort Rathen, pak se na druhý břeh dostanete přívozem. Ke kamennému mostu, vklíněnému mezi skály, musíte vystoupat kolem parádních vyhlídek. Čeká vás pohled na nádherné scenérie.